Biotehonomikas stāsti TV un radio

Biotehonomika ir jāietver visur. Tādēļ TV raidījumā Vides fakti 9. janvārī RTU VASSI pētnieki stāstīja par to, ka no aļģēm var iegūt biogāzi. Tādēļ institūtā tās tiek pētītas, lai, iegūto biogāzi, no tām varētu aizstāt kā alternatīvu dabas gāzei. Latvijā ir pieejami dažādu aļģu veidi gan jūras krastā, gan upēs, un, ņemot vērā to, ka tās šobrīd netiek izmantotas pilnvērtīgi, viennozīmīgi būtu augstvērtīgs resurss nākotnē un pat ne attālā.

Raidījumu varat skatīties šeit.

14. janvārī LR1 raidījumā Zināmais nezināmajā piedalījās VASSI direktore un profesore Dagnija Blumberga un profesors Gatis Bažbauers, kuri stāstīja par to, ka bioekonomika un tautsaimniecība gluži neatspoguļo to, kas biotehonomika ir, tādēļ ir jauns jēdziens – biotehonomika. Tajā tiek ņemti vērā daudzi aspekti no resursu ieguves sākuma līdz pat produktam ar augstāku pievienoto vērtību. Šie aspekti ir vides, ekonomiskie, socioekonomiskie un tehnoloģiskie.

Raidījumu varat skatīties šeit.

Biotehonomikas pozitīvais stāsts

Ir jāmin viens ļoti svarīgs fakts, kas norisinājās projekta realizācijas laikā. Šis projekts ir novērtēts un par to raksta VARAM savos Projektu stāstos. Tas nozīmē, ka tiek sadzirdēta biotehonomikas nepieciešamība un tās pavērtās iespējas attīstīt un ražot produktus ar augstāku pievienoto vērtību. Kā jau tika minēts, projekta laikā tika izveidots studiju kurss “Biotehonomika” gan klātienē, gan e-vidē, kurā piedalījās tās dažādi klausītāji – dažādi speciālisti, ministriju, pašvaldību un uzņēmumu pārstāvji, kā arī studenti. Kurss tika pozitīvi novērtēts no visiem tās dalībniekiem.

Pilnu rakstu varat atrast šeit.

Studiju kursa “Biotehonomika” noslēguma pasākums

2016. gada 27. aprīlī Rīgas Tehniskās universitātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta (VASSI) norisinājās studiju kursa “Biotehonomika” noslēguma pasākums. Šis pasākums tika realizēts projekta “Apmācību kursa un studiju programmas „Bioekonomikas sektora klimata tehnoloģiju sociāli ekonomiskie aspekti” moduļa izstrāde” ietvaros, kas tiek realizēts ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta atbalstu.

Pasākums tika rīkots, lai studiju kursa gan klātienes, gan e-vides dalībnieki, gan grāmatas “Biotehonomika” autori un citi tās veidotāji ne tikai analizētu, bet arī nosvinētu padarīto lielo darbu. Zināšanas un enerģija tika ieguldītas gan studiju kursa veidošanā un dalībnieku organizēšanā, gan arī grāmatas veidošanā.

Pasākuma sākumā prof. Dagnija Blumberga izteica pateicību visiem klātesošajiem par izturību un līdzdalību studija kursa norisē. Pēc ievaduzrunas VASSI zinātniskā asistente Antra Kalnbaļķīte iepazīstināja visus klātesošos ar dalībnieku aptaujas rezultātiem: par to, kā studiju kursa dalībnieki novērtēja pašu kursu. Novērtējums ir ļoti pozitīvs: vidējais vērtējums ir 8,3 (no 10). Tas norāda uz to, ka dalībnieki ir apmierināti ar studiju kursa saturu, izklāstu un norisi. Gandrīz visi dalībnieki augstu novērtēja lomu spēli PINOKIO.

Biotehonomikas mērķis ir attīstīt uzņēmējdarbību, kurā izmanto bioloģiskos resursus, lai ražotu produktus ar augstu pievienoto vērtību, ņemot vērā vides, ekonomiskos, socioekonomiskos un tehnoloģiskos aspektus ražošanas visos posmos – resursu ieguves, apstrādes un pārstrādes laikā. Ņemot vērā šos principus, vides inženierzinātņu maģistrantūras studiju programmas students Maksims Feofilovs klausītājus iepazīstināja ar inovatīvu pārtikas produktu izveidi. Viņš prezentēja savus pirmos soļus biotehonomikas projektā – cepumu ražošanu no sliekām, kuri ir ar augstu proteīna saturu. Viņš pamatoja šādu projektu ilgtspējīgumu no ietekmes uz vidi un klimata pārmaiņām samazinājuma aspekta.

Studiju kursa dalībnieki saņēma sertifikātus. Studiju kursa beidzēju vidū bija gan Saeimas, ministriju un citu valsts institūciju pārstāvji, gan RTU un citu universitāšu zinātniskais un akadēmiskais personāls, gan arī komercuzņēmumu un nevalstisko organizāciju pārstāvji. Tika apbalvoti kursa dalībnieki par labākajiem kursa darbiem, saņemot grāmatu “Biotehonomika”. Īpaši patīkamu atzinību (skaistu rožu pušķi) autori saņēma no studiju kursa cītīga klausītāja Būvniecības fakultātes kolēģa profesora Egila Dzelzīša.

Interesanta bija tikšanās ar e-vides kursa dalībniekiem: autoriem un kursu dalībniekiem bija iespēja tikties klātienē un apmainīties viedokļiem. Diskusija parādīja, ka arī e-vides apmācība ir perspektīva, it īpaši tiem, kuri nedzīvo Rīgā, jo bija iespējams piedalīties bioekonomikas apguvē. Cilvēciska pateicība, pozitīvā gaisotne un labie vārdi rosinās autorus turpināt attīstīt aizsāktās idejas.

“Biotehonomika” e-vidē!

RTU Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūts aicina visus interesentus apgūt studiju kursu “Biotehonomika” e-vidē.

Biotehonomika ir stāsts par vietējiem bioresursiem, kuri ir sastopami ikdienā uz katra soļa, un to ieguves, sagatavošanas, apstrādes un pārstrādes tehnoloģiskajiem risinājumiem. Studiju kurss ietver biotehonomikas ieviešanas klimata, vides, ekonomisko un socioekonomisko aspektu analīzi.

Studiju kursa 10 videolekciju kurss tiks īstenots e-vidē laika periodā no š. g. 11. aprīļa līdz 22. aprīlim.

Dalību kursam apstiprināt šeit līdz 4. aprīlim (ieskaitot).

Pēc kursa apgūšanas 27. aprīlī tiks rīkots seminārs-diskusija, lai apspriestu kursa laikā radušos jautājumus vai arī dalītos ar komentāriem par kursu.

Videolekciju tēmas:

  1. Ievads studiju kursā. Biotehonomikas definīcijas un pamatjēdzieni
  2. To ieguves tehnoloģijas
  3. Bioresursu izmantošanas tehnoloģiskie aspekti
  4. Bioresursu izmantošanas vides aspekti
  5. Klimata pārmaiņas
  6. Klimata adaptācija
  7. Klimata tehnoloģijas
  8. Bioresursu izmantošanas ekonomiskie aspekti
  9. Bioresursu izmantošanas socioekonomiskie aspekti
  10. Sistēmdinamikas modelis biotehonomikas attīstībai Latvijā

Studiju kurss tiek organizēts projekta “Apmācību kursa un studiju programmas “Bioekonomikas sektora klimata tehnoloģiju sociāli ekonomiskie aspekti” moduļa izstrāde” ietvaros.

E-videi

Kopsavilkums par 28. janvārī notikušo lekciju – diskusiju profesora Donald L. Smith vieslekcijas laikā

Vēlamies atgādināt par 28. janvārī notikušo lekciju – diskusiju. Šī lekcija notika profesora kanādieša Donald L. Smith vieslekcijas laikā. Profesors sadarbībā ar Kanādas vēstniecību Latvijā un VASSI bija ieradies, lai informētu pasākuma apmeklētājus par biodegvielas ražošanas alternatīvām Kanādā, kā arī par metodēm, kuras tiek izmantotas, lai analizētu ražošanas aspektus. Kā arī profesors pastāstīja par projektiem, ar kuriem viņš nodarbojas McGill Universitātē Kanādā.

Lekcijas sākumā profesore D. Blumberga iepazīstināja apmeklētājus ar informāciju par to, ko institūtā dara, kāda ir tās struktūra. Kā arī par to, ka VASSI aicina pieteikties studiju kursam, kas notiks no š. g. 3. februāra līdz 30. martam katru trešdienu no plkst. 16:30 – 19:50. Kā arī tika informēts par iespēju pieteikties CONECT konferencei, kas notiks no š.g. 12.–14. oktobrim.

Lekcija – diskusija tika organizēta projekta “Apmācību kursa un studiju programmas “Bioekonomikas sektora klimata tehnoloģiju sociāli ekonomiskie aspekti” moduļa izstrāde” ietvaros.

EEA+Grants+-+GIFBIOEKONOMIKA_LOGO

Lekcija – diskusija “Biodegvielas ražošanas sociālā, ekonomiskā un vides ilgtspējība” un profesora vieslekcija no Kanādas

28. janvārī VASSI sadarbībā ar Kanādas vēstniecību organizē lekciju – diskusiju “Biodegvielas ražošanas sociālā, ekonomiskā un vides ilgtspējība”, kas notiks McGill profesora Donald L. Smith no Kanādas vieslekciju laikā. Lekciju – diskusiju laikā būs iespējams uzzināt par jaunumiem biodegvielas ražošanā, kā arī par to vides, sociālajiem un ekonomiskajiem aspektiem.

Lekcijas – diskusijas valoda: angļu.

Dalība: bezmaksas.

Norises laiks un vieta: 28. janvāris, RTU Enerģētikas un elektrotehnikas fakultāte Āzenes ielā 12/1, 607. telpa, no plkst. 11:00–13:30.

Aicināti visi interesenti, lūdzam iepriekš reģistrēties šeit.

Programma atrodas šeit.

Lekcija – diskusija notiek ar Eiropas Ekonomiskās zonas finanšu instrumenta atbalstu projekta “Apmācību kursa un studiju programmas „Bioekonomikas sektora klimata tehnoloģiju sociāli ekonomiskie aspekti” moduļa izstrāde” ietvaros.

BIOEKONOMIKA_LOGOEEA+Grants+-+GIF

Sākusies pieteikšanās bezmaksas studiju kursam “Biotehonomika”

Sākot ar 3. februāri līdz 30. martam, katru trešdienu projekta ietvaros norisināsies studiju kurss “Biotehonomika”. Biotehononomika ir stāsts par valsts, reģiona, pašvaldības un katra sabiedrības locekļa ilgtspējīgu attīstību. Tas ir stāsts par vietējiem resursiem – bioresursiem, kuri ir sastopami ikdienā uz katra soļa un to ieguves, sagatavošanas, apstrādes un pārstrādes tehnoloģiskajiem risinājumiem. Studiju kurss ietver biotehonomikas ieviešanas klimata, vides, ekonomisko, socioekonomisko un likumdošanas aspektu analīzi.

Studiju kursa valoda: latviešu.
Dalība: bezmaksas.
Norises laiks un vieta: RTU Enerģētikas un elektrotehnikas fakultāte Āzenes ielā 12/1, 115. auditorija, no 3. februāra līdz 30. martam katru trešdienu no plkst. 16:30 – 19:50.

Biotehonomikas studiju kurss ir domāts jebkuram sabiedrības loceklim, kurš ir gatavs jauniem izaicinājumiem, meklējot inovatīvas biznesa idejas un jaunus sevis attīstības ceļus. Tas ir aicinājums katram no mums nesēdēt un negaidīt brīdi, kad kāds cits mums kaut ko atnesīs.

Aicināti visi interesenti, lūdzam iepriekš reģistrēties šeit.
Sakarā ar to, ka vietu skaits ir ierobežots, pieteikšanās tiks slēgta 28. janvārī vai brīdī, kad būs aizņemtas visas vietas auditorijā. Pēc studiju kursa sekmīgas pabeigšanas būs iespējams saņemt RTU Tālākizglītības apliecību.

Studiju kursa nodarbību plāns pieejams šeit.

Sīkāka informācija: antra.kalnbalkite@rtu.lv

Studiju kurss tiek organizēts projekta “Apmācību kursa un studiju programmas “Bioekonomikas sektora klimata tehnoloģiju sociāli ekonomiskie aspekti” moduļa izstrāde” ietvaros.

Projekts tiek īstenots ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta atbalstu.

EEA+Grants+-+GIFBIOEKONOMIKA_LOGO

Sākusies kursa aprobācija

28.septembrī sākās “Bioekonomikas sektora klimata tehnoloģiju sociāli ekonomiskie aspekti” kursa aprobācija RTU Vides zinātnes maģistra studentiem.  Kursa aprobācija norisināsies līdz 26.novembrim, kad arī tiks pārrunāta studiju kursa norise, efektivitāte un nepieciešamie uzlabojumi. Vides zinātnes bakalaura studentiem kurss norisināsies šī gada novembrī.

Paralēli studiju kursu aprobācijai notiek sadarbība ar Bergenas universitātes speciālistiem, ar kuriem konsultējoties, tiek uzlabots un izstrādāts projekts.

Projekts ir sācies!

2015. gada maija sākumā projekta partneri ir uzsākuši darbu pie projekta “Apmācību kursa un studiju programmas „Bioekonomikas sektora klimata tehnoloģiju sociāli ekonomiskie aspekti” moduļa izstrāde” īstenošanas. Šajā sadaļā turpmāk informēsim Jūs par projekta norisi.